Globālā juridisko personu identifikatoru sistēma - Baltic LEI
Saskaņā ar 2018. gada 3. janvāra MIFID2 direktīvu 2014/65/ES LEI kods ir obligāts visām juridiskajām personām, kas vēlas veikt darījumus ar vērtspapīriem.

Globālā juridisko personu identifikatoru sistēma

Baltic LEI - LEI koodide süsteem

Globālā juridisko personu identifikatoru sistēma


Kas ir juridiskās personas identifikators un kāpēc uzņēmumiem tas nepieciešams?

Juridiskās personas identifikators vai LEI numurs ir unikāls globāls uzņēmuma identifikācijas numurs, ko izdevusi GLEIF akreditēta vietējā struktūrvienība. Finanšu iestādes un regulatori izmanto LEI, lai identificētu finanšu tirgu dalībniekus.

Saskaņā ar MiFID II direktīvu no 2018. gada 3. janvāra LEI ir obligāts visiem tirgus dalībniekiem ar atsevišķu juridisku vienību, kas ir reģistrēta Eiropā un veic vērtspapīru tirdzniecību. Piemēram, ja uzņēmums ir reģistrēts Latvijā un vēlas iegādāties vietējos vērtspapīrus, tad no 2018. gada 3. janvāra šim uzņēmumam obligāti ir jābūt LEI.

Kā uzņēmums var saņemt LEI?

Lai pieteiktos LEI kodam, nepieciešams GLEIF akreditēts koda izdevējs LOU (vietējā struktūrvienība). Baltic LEI ir aģents, kas noslēdzis līgumu ar LOU līgumu un Latvijā reģistrē LEI kodus.

Baltic LEI datubāze ir piesaistīta uzņēmumu reģistram, kas ļauj automātiski pieprasīt un atjaunināt ar jūsu uzņēmumu saistītos datus. Mēs Latvijas uzņēmumiem piedāvājam ātru pakalpojumu par izdevīgu cenu un saglabājam datus GLEIF datubāzē atbilstoši jūsu aktuālajai informācijai.

  1. Aizpildiet pieteikuma veidlapu mūsu mājaslapā. Mēs apstiprināsim datus, izmantojot uzņēmuma reģistra informāciju vai citus avotus.
  2. Veiciet apmaksu ar bankas pārskaitījumu vai rēķinu. Mēs nosūtīsim rēķinu atbilstoši jūsu grāmatvedības standartiem.
  3. Pēc pieteikuma iesniegšanas mūsu mājaslapā mēs nosūtīsim pilnvaru, kas jums būs jāparaksta.
  4. Mēs nosūtīsim LEI kodu uz jūsu e-pastu.

Pieteikuma aizpildīšana aizņems tikai 2 minūtes, un LEI numurs parasti tiek izsniegts 1-2 darba dienu laikā pēc maksājuma saņemšanas.

Kā tiek izsniegti LEI kodi?

Globālo LEI sistēmu veido 3 līmeņi. Sākumā tas var šķist mulsinoši. Šajā nodaļā mēs centīsimies detalizētāk paskaidrot būtiskākās definīcijas, kuras jāsaprot, lai izprastu LEI izsniegšanas loģiku.

1. Regulējošā organizācija

Vispasaules Juridisko personu identifikatoru fonds GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation)

GLEIF ir izveidojusi Finanšu stabilitātes padome, kuras galvenais uzdevums ir izstrādāt, attīstīt un vadīt globālo LEI sistēmu. GLEIF ir arī LEI reģistratora jumta organizācija, kas uzglabā visus LEI datus. GLEIF ir bezpeļņas organizācija, kuras galvenais birojs atrodas Bāzelē, Šveicē.

2. LEI izsniedzējorganizācijas

Vietējā operatīvā vienība (Local Operating Unit – LOU) 

LOU ir LEI izsniedzējorganizācija, kuru ir akreditējusi GLEIF. LOU uzdevumi ir datu apkopošana, verifikācija un LEI numuru ģenerēšana saskaņā ar protokolu. LOU ir jāpieprasa visa uzņēmuma informācija un jāpārbauda šie dati valsts uzņēmumu reģistrā. Visā pasaulē ir apmēram 30 LOU, bet tikai dažas no tām izsniedz LEI kodus uzņēmumiem Baltijas valstīs

3. LEI reģistrācijas aģenti

Reģistrācijas aģents

Reģistrācijas aģents saskaņā ar GLEIF standartiem pārsūta klientu datus LOU un lūdz papildu apstiprinājumus no vietējā uzņēmumu reģistra. GLEIF iepazīstināja ar LEI reģistrācijas aģenta koncepciju 2017. gada aprīlī, lai nodrošinātu datu kvalitāti datubāzēs un vienkāršotu LEI piešķiršanu uzņēmumiem. Baltic LEI ir reģistrācijas aģents Baltijas valstīs.

LEI struktūra

EI (Juridiskās personas identifikators) ir unikāls uzņēmuma identifikācijas kods globālajā finanšu sistēmā. Kods ir veidots pēc ISO standarta 17442:2012. Katrs uzņēmums LEI kodu saņem vienu reizi. Tas sastāv no 20 simboliem:

8 9 4 5 0 0 2 7 A K 4 L S O G X G Y 1 8
LOU unikālajiem cipariem Uzņēmuma unikālajiem simboliem
  • Pirmie četri simboli norāda uz LEI koda izsniedzējorganizāciju LOU.
  • Piektais un sestais simbols visiem uzņēmumiem ir vienāds – 0.
  • Nākamos 12 simbolus veido katram uzņēmumam unikāla burtu un ciparu kombinācija.
  • Pēdējie divi ir pārbaudes simboli.

Pirmie LEI kodi tika izdoti 2012. gada decembrī. No 2018. gada 3. janvāra LEI ir obligāts visiem uzņēmumiem, kas ir reģistrēti Eiropas Savienībā un piedalās vērtspapīru tirdzniecībai. Plašāku informāciju par LEI sistēmu varat atrast centrālās organizācijas GLEIF mājaslapā.

LEI atjaunošana

Katrs uzņēmumam izsniegtais LEI numurs ir aktīvs tikai 1 gadu. Pēc katra gada LEI ir jāatjauno nākamajam 12 mēnešu periodam. Iesakām veikt LEI atjaunošanu savlaicīgi, jo process var aizņemt kādu laiku. Kad LEI ir zaudējis SPĒKU, tas vairs nav aktīvs, tāpēc to nav iespējams izmantot finanšu pārskatiem. Gadījumos, kad jau iepriekš zināt, ka jums būs nepieciešams, lai jūsu LEI būtu aktīvs ilgāku laika periodu, jūs varat atjaunot savu LEI 2 mēnešus pirms atjaunošanas datuma. Piemēram, ja LEI ir izdots 2018. gada 1. novembrī un ir derīgs līdz 2020. gada 31. oktobrim; to atjaunojot 2020. gada septembrī uz 1 gadu, tas būs derīgs līdz 2021. gada 31. oktobrim.

Baltic LEI pārrauga mūsu klienta LEI derīguma datumus un paziņos par LEI atjaunošanas laiku. Lai atjaunotu LEI, jums jāaizpilda pieteikums mūsu mājaslapā. Vairāk informācijas par LEI atjaunošanu pieejama šeit.

Uzņēmumi piesakās LEI, izmantojot pakalpojumu sniedzēju, piemēram, Baltic LEI, jo uzņēmumi paši nevar pieteikties vai atjaunot informāciju LEI datubāzē, ko pārvalda Globālais juridisko personu identifikatoru fonds— GLEIF. Katram LEI kodam tiek piešķirts pakalpojumu sniedzējs (LOU – vietējā struktūrvienība), kam ir atļauja veikt izmaiņas datos uzņēmuma vārdā. Uzzināt vairāk par LEI koda pārsūtīšanu Baltic LEI.